Het festivalbeleid van de gemeente Amsterdam gaat volgend jaar op de schop. Burgemeester Eberhard van der Laan wil in de toekomst alleen nog maar goed georganiseerde, duurzame evenementen die passen bij de omgeving en de stad. Daarmee wil hij komen tot een betere balans tussen veilige en feestelijke evenementen en het voorkomen van een onredelijke belasting op de omgeving en de stad. Een stedelijke evenementenbureau zal de regie over het nieuwe festivalbeleid voeren.
Grote evenementen in onder meer het Oosterpark en het Flevopark zijn steeds aanleiding geweest voor discussie over geluidsoverlast voor de omgeving en belasting van het park. Ook het afsluiten van parken voor evenementen die tegen betaling kunnen worden bezocht, staat steeds weer ter discussie. Nieuwe voorwaarden moeten nu recht doen aan de belangen van zowel bewoners, festivalgangers als organisatoren. Dit kan betekenen dat op bepaalde plekken in de stad minder evenementen worden toegestaan en dat het aantal evenementen zal afnemen. Alleen evenementen die goed worden georganiseerd en beter passen bij de omgeving, blijven over.
Veel evenementen, veel bezoekers
De grenzen van de groei van evenementen is volgens de burgemeester inmiddels bereikt. In 2015 vonden in Amsterdam ongeveer 2.000 evenementen plaats, waarvan 170 met 2.000 bezoekers of meer. Van der Laan geeft nu duidelijk aan dat het de taak van de burgemeester om vergunningen te verlenen voor evenementen en om beleidsregels op te stellen waar aanvragen mee kunnen worden getoetst. Voor het opstellen van het nieuwe beleid heeft hij, samen met de verantwoordelijke wethouders gesprekken gevoerd met bewoners, organisatoren van evenementen en andere betrokken partijen om zo een een breed draagvlak te creëren.
Marktconforme huur
Tot op heden betaalden organisatoren in de meeste gevallen alleen precariorechten als ze in de openbare ruimte een evenement organiseren. Voortaan zullen alle evenementen die toegangskaarten verkopen een marktconforme huur moeten betalen. Er komen verschillende tarieven om naast grote commerciële evenementen ook nieuwkomers en culturele festivals de ruimte te geven.
Daar moeten organisatoren van festivals
|