Kunstenaarscollectief Oosterkunst bereidt zich voor op haar 26e open atelierroute met een centrale tentoonstelling. Die is het derde weekend van oktoberĀ in de Plantage Dokzaal, vlakbij Artis. De route van de open ateliers loopt dwars door de Oostelijke Eilanden, Kadijken en het Entrepotdok. Wij lieten ons informeren.

Anne-Mariken Raukema

Oost mag best trots zijn op zijn atelierroute. In Amsterdam zijn er in mei vergelijkbare open atelierdagen op IJburg, in de Jordaan en Noord, maar waar die ooit in de Pijp floreerde, is Amsterdam een beetje magere stad geworden. In Purmerend, Zaltbommel, Diever, Dwingelo en op Tholen geen gebrek aan open ateliers. Maar dankzij de inzet van vijf vrouwen, allen beeldend kunstenaar in Centrum-Oost, en de andere deelnemende kunstenaars, die zich committeerden om ook een steentje bij te dragen, lukt het deze keer weer.

Tien schouders eronder

ā€˜Velen willen best wat doen, maar het is gewoon heel veel werk’, licht Brunette van Eijseldijk toe. Met Josje Crince le Roy, Susan van Putten, Mieke Welling en Suzan Beynon organiseert zij voor de derde keer Oosterkunst. ā€˜Voor de tweede keer met vijf vrouwen…’ Een jaar geleden al moest het subsidieverzoek worden ingediend. Er ligt inmiddels een draaiboek, maar iedere keer weer moet een centrale locatie worden gezocht, optie op genomen, bevestigd krijgen. Alle kunstenaars moeten we aanschrijven en op de hoogte houden met een nieuwsbrief. Nu communiceren we via Facebook en met een QR-code kun je de plattegrond van de route downloaden. Helaas, een website hebben we nog niet, er is geen geld voor… Terwijl daar voor de gemeente Amsterdam toch een mooie, coƶrdinerende rol zou liggen’, legt Brunette uit.

Dromen van eigen website

Waar Oosterkunst van droomt, is een eigen website. Iets als www.oosterkunst.nl, maar die is er nog niet. ‘Wie o wie is bereid om op vrijwillige basis te helpen om een website te bouwen voor Oosterkunst? En deze onderhouden, of de vrijwilligers te leren hoe dit zelf te doen? Vanzelfsprekend worden gemaakte kosten vergoed’, laat Brunette weten. Heb je belangstelling? Stuur dan een berichtje naar [email protected]

Alle taken verdeeld

Onder de deelnemers zijn de to-do-taken verdeeld. Zo zijn er die affiches ophangen, folders verspreiden, hapjes voor de opening maken, boodschappen doen voor dezelfde opening, de zaal versieren en na afloop de gaatjes in de muren weer dichten en de zaal opruimen. Zelf gaat Brunette vrijdag met een spuitbus een rondje doen langs alle deelnemende ateliers. De mal ligt al klaar om zo de route ook op de stoep aan te geven. Natuurlijk hopen ze op mooi weer. Niet alleen omdat dan de verf lang genoeg zichtbaar blijft, maar ook is de wandeling – waar je makkelijk twee dagen over kunt doen – dan echt aangenaam.

Centrale tentoonstelling in Plantage Dokzaal

Vier dagen lang – van vrijdag 16 tot en met maandag 19 oktober – is de centrale tentoonstelling te zien in de Plantage Dokzaal, tevens broedplaats en verzamelgebouw voor creatievelingen. In het weekend stellen twaalf kunstenaars hun ateliers open voor het publiek. Behalve deze exposities, annex open werkplaats, staan er muzikale optredens en creatieve workshops op het programma. Zo verzorgt Mieke Welling workshops collages maken en Lyvienne Maria Blackman een workshop weven en een waar je ook collages kunt maken. Zij heeft haar atelier op het Marineterrein en doet dit jaar voor het eerst mee.

De maandag is aan het weekend toegevoegd. Crince te Roy: ā€˜We hoorden van veel bezoekers dat ze best twee dagen nodig hebben om alle ateliers te bezoeken. En dan geen tijd meer hebben voor de overzichtstentoonstelling in de centrale hal. Daarom hebben we dit jaar ook de Plantage Dokzaal de maandag gehuurd. Zo kan iedereen echt alles gaan zien.’

Voordeliger kunst

In totaal doen 34 kunstenaars, allen uit Centrum-Oost, mee. Zij tonen hun werk, dat zowel abstract als figuratief schilderwerk is, maar ook papierkunst, keramiek, textiel, grafiek, glas, beeldhouwwerk en fotografie. De meeste werken zijn te koop. ā€˜De afgelopen jaren wezen uit dat een op de drie kunstenaars tijdens de open atelierdagen een of meer werken verkoopt. Het grote voordeel is dat ze geen commissie hoeven te berekenen, zoals bij galeries en de kunstuitlenen wel het geval is’, licht Josje toe. Het is dan ook de opzet van Oosterkunst om bezoekers, vaak buurtbewoners, in direct contact te brengen met de makers, de werken, de werkomgeving en hun werkwijze.

Vrijdagmiddag en ’s avonds is de feestelijke opening in de Dokzaal, van vijf tot acht. ā€˜Iedereen is welkom!’, benadrukt Brunette. De centrale expo in de Doksalon aan de Plantage Doklaan 8-12 is van zaterdag 17 oktober tot en met maandag 19 oktober te zien van 11.00 tot 18.00 uur. De open ateliers en workshops zijn op zaterdag 17 en zondag 18 oktober van 12.00 – 17.00 uur.

Vorig artikelOostbrug over het IJ steeds verder uit zicht: miljoenen tekort en groeiende twijfel over haalbaarheid
Volgend artikelMourning Traffic: rouw als chaotische ochtendspits