Wat hebben kwantumfysica, een gouden armband, de relatie tussen Nederland en Ghana, koffiebranden en hiphop met elkaar gemeen? Op het eerste gezicht weinig. Toch komen ze vrijdag 25 september samen in DOKA, de kelder van het Volkshotel aan de Wibautstraat. Tijdens een nieuwe editie van cultuurprogramma DUS draait alles om één woord: de band. Akwasi leidt bezoekers langs wetenschappers, kunstenaars, muzikanten en verhalen over verbinding én het verbreken daarvan.
Redactie
Een band kan sterk zijn of onder spanning staan. Mensen kunnen een band met elkaar hebben, muzikanten vormen een band en wie oude gewoontes achter zich laat, probeert soms juist ergens mee te breken. Zelfs in de kwantumfysica bestaan verbindingen die zich moeilijk met onze dagelijkse werkelijkheid laten vergelijken.
Die verschillende betekenissen vormen het uitgangspunt van DUS, voluit De Ultieme Show. Het multidisciplinaire cultuurformat kiest voor iedere editie één begrip en bekijkt dat vervolgens vanuit zoveel mogelijk verschillende invalshoeken. Kunst, wetenschap, muziek, persoonlijke verhalen en maatschappelijke onderwerpen lopen daarbij door elkaar. Op vrijdag 25 september is dat begrip ‘DE BAND’.
Akwasi als gids door de avond
Presentator, schrijver en muzikant Akwasi is deze editie de gastheer. Hij krijgt de taak om onderwerpen bij elkaar te brengen die soms mijlenver uit elkaar lijken te liggen.
Het idee achter DUS is dat juist die onverwachte confrontaties nieuwe gedachten kunnen opleveren. Een bezoeker die voor een persoonlijk verhaal komt, krijgt even later kwantumfysica voorgeschoteld. Wie geïnteresseerd is in muziek, kan vervolgens terechtkomen bij een verhaal over goudsmeden of herstel na een moeilijke periode. Daarmee wijkt DUS af van een traditionele talkshow of een avond met alleen muziek of theater. De verschillende onderdelen vormen samen één programma, waarbij het gekozen woord als rode draad dient.
Tussen Nederland en Ghana
Een van de gasten is Dan Afrifa. Hij onderzoekt de band met Nederland vanuit zijn eigen achtergrond en vertelt over het bewegen tussen Nederland en Ghana. Daarbij gaat het onder meer over afkomst, identiteit en de vraag welke betekenis ‘roots’ krijgen wanneer iemand zich met verschillende werelden verbonden voelt.
Schrijver en muzikant Nyk de Vries benadert het onderwerp vanuit een heel andere hoek. Onder de titel Wie ben ik zonder band staat de relatie tussen twee jeugdvrienden centraal. Wat gebeurt er met een hechte band wanneer gezamenlijk succes plaatsmaakt voor een situatie waarin mensen tegenover elkaar komen te staan? Daarmee gaat de avond niet alleen over verbinding. Ook het verlies ervan en de vraag wat er van iemand overblijft wanneer een belangrijke relatie verandert, krijgen een plaats.

Een band op het niveau van de kleinste deeltjes
Nog verder verwijderd van het alledaagse leven lijkt het verhaal van Lotte Mertens. Zij neemt het publiek mee naar de kwantumfysica en vertelt over verstrengeling en de bijzondere manier waarop deeltjes met elkaar verbonden kunnen zijn. Het levert misschien wel de meest letterlijke zoektocht van de avond op naar iets wat mensen niet kunnen zien, maar waarvan de gevolgen wel kunnen worden waargenomen.
Van de wereld van de kleinste deeltjes gaat het programma vervolgens naar iets tastbaars: een armband. Goudsmid Zora Lopes Cardozo vertelt over haar ambacht en over de emotionele betekenis die sieraden kunnen krijgen. Een ring, ketting of armband is immers zelden alleen een stuk metaal. Een sieraad kan een herinnering aan een persoon, gebeurtenis of periode in een leven vertegenwoordigen en daardoor een band met het verleden vormen.
De sporen van een ontmoeting
Een ander perspectief komt van Jerry van Zuivere Koffie. Bij hem gaat het niet om het aangaan maar om het verbreken van banden. Hij vertelt over vastzitten, herstel en het doorbreken van oude patronen. Ook zijn ambacht, het branden van koffie, speelt daarin een rol. Zo krijgt ‘de band’ gedurende de avond steeds een andere lading. De ene keer is verbinding iets om te koesteren, de andere keer kan juist het doorsnijden ervan noodzakelijk zijn.
Brainpower terug naar bandjes en bands
Ook muziek ontbreekt niet. Rapper Brainpower duikt onder de noemer Bandjes & bands in zijn eigen muziekgeschiedenis. Daarbij gaat hij terug naar de tijd waarin muziek nog op analoge tapes werd opgenomen en langs zijn successen uit de jaren negentig en daarna.
Zijn nummer Dansplaat bereikte in 2002 de eerste plaats van de Nederlandse hitlijsten en groeide uit tot een van zijn bekendste nummers. Tijdens DUS vertelt hij ook over zijn langdurige muzikale samenwerking met DJ TLM. Hun onderlinge band vormt al jarenlang een constante factor tijdens optredens en tournees.
Voor de muzikale bedding van de avond zorgen Thomas en Aaron Hanenberg van ABINTU. De tweelingbroers bewegen zich tussen soul, jazz en R&B en improviseren live tijdens het programma. Daarmee krijgt het thema nog een extra betekenis: de bijzondere samenwerking die kan ontstaan tussen twee muzikanten die niet alleen het podium, maar ook hun familiegeschiedenis delen.
Cultuur in de kelder van het Volkshotel
DUS is ontstaan vanuit Broedplaats VKG in het Volkshotel, het voormalige gebouw van de Volkskrant aan de Wibautstraat. Het pand heeft zich sinds het vertrek van de krant ontwikkeld tot een plek waar horeca, hotelkamers, werkruimtes, muziek en culturele activiteiten samenkomen.
DOKA bevindt zich onder het gebouw en vormt met zijn donkere, intieme kelderruimte het decor voor de avonden van DUS.
Het cultuurformat wil bezoekers bewust in aanraking brengen met onderwerpen die buiten hun gebruikelijke belangstelling liggen. Verschillende disciplines worden daarom niet netjes naast elkaar gezet, maar juist met elkaar vermengd.
Op 25 september moet blijken hoeveel werelden er achter één eenvoudig woord verborgen kunnen zitten. Van familie en vriendschap tot natuurkunde, sieraden, herstel en hiphop. Uiteindelijk draait de avond om een vraag die al die onderwerpen met elkaar verbindt: wat zorgt ervoor dat mensen, dingen en ideeën bij elkaar blijven – en wanneer is het juist tijd om de band door te snijden?
DUS – DE BAND
op vrijdag 25 september
DOKA, Volkshotel, Wibautstraat 150

