Een bijzondere foto-expositie is op 17 en 18 juli te zien in de Lang Leven Thuisflat, de Flevoflat, in de Indische Buurt. Met beelden, citaten en voorwerpen komt het verleden, heden en de toekomst van het werk in de ouderenzorg en welzijn tot leven. Het laat zien wat er allemaal is veranderd en waar we naartoe bewegen.

De expositie toont ook dat de liefde voor dit werk en de medemens hetzelfde is gebleven. In de expositie zit een vooruitkijkspiegel, waarin bezoekers zichzelf zien in de toekomst, ‘En wie is er dan voor jou?’ De expositie stemt tot nadenken en dat is ook precies de bedoeling.

Hoe ziet zorg en welzijn er in de toekomst uit? Welke rol spelen sociaal werkers en zorgmedewerkers dan? Pien de Jong (ZGAO): ‘De zorg en welzijn hebben al zóveel veranderingen doorstaan en we zitten ook nu volop in een transitie. Denk aan de inzet van technologie en hulpmiddelen, de samenwerking met mantelzorgers en het feit dat ouderen langer zelfredzaam blijven. Het is mooi dat de expositie nu staat op een plek waar ouderenzorg en welzijn samenwerken. Hier zien we al een beetje hoe de toekomst in de ouderenzorg eruit gaat zien.’

‘Met deze expositie staan we ook stil bij actuele ontwikkelingen en de toekomst’, legt Jennifer de Vaal van Civic uit. Op dit moment is een op de drie mensen mantelzorger. Vroeg of laat komen we allemaal in de situatie dat we helpen of zelf hulp nodig. Dat raakt iedereen en omkijken naar onze ouderen is een gezamenlijke opgave.’

Wasstraat van ouderen (foto gemaakt met kunstmatige intelligentie)

De expositie reist door het hele land en is te zien bij organisaties voor ouderenzorg en welzijnsorganisaties. Een bezoek aan de expositie is als een reis door de tijd met historische en actuele foto’s, citaten en objecten en beelden die met kunstmatige intelligentie zijn gemaakt. De beelden raken de harten. In de expositie is bijvoorbeeld te zien hoe fysiek zwaar het werk was zonder tillift, dat ouderen computerles kregen en nu hulp ontvangen van een pratende bloempot.

Je mag zelf een miauwende robotkat vasthouden, die veel wordt ingezet voor ouderen met dementie. Ze zetten een oude ‘draaitelefoon’ aan het oor en verwonderen zich over een wasstraat van ouderen (gemaakt met kunstmatige intelligentie), die vragen oproept over menselijkheid en de grenzen van efficiency.

De Expo ‘Toekomst van werk in zorg en welzijn’ is op 17 juli van 10.00 tot 17.00 uur te bekijken op Kramatplantsoen 101. Daarna is de expositie nog op 18 juli voor iedereen te bezoeken in de binnentuin op Kramatplantsoen 263.