Eind maart geeft het Plein Theater alle ruimte voor de vierde editie van het Internationaal Queering Puppets Festival. Met het thema Creating Bodies en verkent het festival het idee dat lichamen niet enkel een gegeven zijn, maar actief worden vormgegeven en gepresenteerd door hoe we handelen en ons gedragen.
Het festival biedt sinds 2022 een podium aan queer perspectieven via grensverleggende vormen van beeldend theater, objecttheater en poppenspel. Initiatiefnemers en artistiek leiders Berith Danse (directeur Plein Theater, theatermaker) en Cat Smits (theatermaker, poppenspeler) trotseren de norm met een bont en brutaal programma vol uitbundige, visuele uitspattingen uit binnen- en buitenland.
Het thema van Queering Puppets Festival daagt je uit om lichamen niet als een vaststaand gegeven te zien, maar als iets dat voortdurend wordt gecreëerd, gevormd en gedefinieerd door onszelf, door anderen, door systemen en structuren, zowel politiek als cultureel. Hoe ervaren we ons lichaam? Hoe beweegt het zich tussen grenzen van gender, identiteit en perceptie? Wanneer wordt een lichaam een object, en wanneer krijgt het agency? En in hoeverre vormen we ons lichaam naar eigen keuze?
In het programma van Creating Bodies wordt het lichaam bespeeld, gemanipuleerd, ontmanteld en opnieuw geconstrueerd. Het lichaam beweegt objecten, wordt een object en ontsnapt aan objectivering.
Tijdens het festival gaan twee voorstellingen in première. Vis-à-Vis(a) van Cat Smits Company vertelt het verhaal van vier Tunesische acteurs/poppenspelers die speciaal voor deze voorstelling een visum aanvragen om naar Nederland te komen. In plaats van een auditieprocedure, is er een visumprocedure: wie een visum krijgt, kan komen spelen. Op 26 maart is deze voorstelling van het Tunesische Centre National d’Art de la Marionnette te zien.
Op 28 maart speelt Vox Muziektheater One Man Show. Twee vrouwen onderzoeken de eenzijdige blik op mannelijkheid in een unieke mix van barokopera, elektronische muziek en objecttheater. Twee vrouwelijke performers bevragen met aria’s de traditionele tweedeling naar sekse en verkennen nieuwe perspectieven op gendergedragingen.
Naast voorstellingen zijn er performances, Q&A’s en talks. Op Queering Night viert het festival Creating Bodies in al haar vormen met verschillende acts, Dj’s en Ballroom. Het Plein Theater fungeert de hele week als safe space en hub waar mensen elkaar kunnen ontmoeten.
Queering Puppets Festival van 25 t/m 30 maart in het Plein Theater.