Het gastheerschap is de Amerikaanse Roland op het lijf geschreven: speciaal voor mij komt hij naar het op maandag gesloten Luther Museum, waar hij al zeven jaar als vrijwilliger werkt. Allerhartelijkst ontvangt hij me met koffie en koekjes en informeert hij – op z’n Amerikaans – naar mijn welbevinden.

Jannelies Poelstra | Foto Björn Martens

Het gastheerschap is de Amerikaanse Roland op het lijf geschreven: speciaal voor mij komt hij naar het op maandag gesloten Luther Museum, waar hij al zeven jaar als vrijwilliger werkt. Allerhartelijkst ontvangt hij me met koffie en koekjes en informeert hij – op z’n Amerikaans – naar mijn welbevinden.

Voor wie Luther niet kent: de Duitse monnik en theoloog Maarten Luther (1483-1546) streefde naar hervormingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Vanwege zijn kritiek werd hij geëxcommuniceerd, maar kreeg hij ook volgelingen. Het Luther Museum is gevestigd aan de Nieuwe Keizersgracht in de Wittenberg (1772), ooit het luthers Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor armen. Het museum verbindt de geschiedenis van de lutherse gemeenschap met hedendaagse thema’s, zoals in de tentoonstelling met verhalen van queers binnen de kerk (tot en met 11 oktober).

Zo’n twintig jaar geleden verhuisde Roland voor de liefde vanuit Texas naar Amsterdam. “Mijn komst naar Amsterdam voelde als een bevrijding. Vroeger dacht ik dat uiterlijk belangrijk was. Ik kleurde zelfs mijn haar; dat vond mijn vrouw maar niets. In Amsterdam leerde ik wat essentieel is in het leven.”

In het monumentale gebouw, met achttiende-eeuwse regentenkamers en een kerkzaal, wijst Roland bezoekers de weg en geeft hij uitleg over het museum. Tijdens concerten schenkt hij ook weleens de drankjes. “Sinds we toegankelijk zijn met de museumkaart hebben we meer bezoekers, vooral Nederlandse bezoekers, maar ook buitenlandse toeristen. Uniek is dat we gasten na afloop een gratis kopje koffie of thee met een koekje aanbieden. Ik informeer dan altijd naar hun ervaring, wat soms tot mooie gesprekken leidt.”

Hoe hij hier als vrijwilliger terechtkwam? “Ik deed altijd al vrijwilligerswerk. Toen ik een bericht las over de opening van het Luther Museum, belde ik meteen om me aan te melden. Maar niemand nam de telefoon op, toen ben ik langsgegaan. Het museum bleek nog niet open, maar ik kon mijn gegevens achterlaten. Zo werd ik een van de eerste vrijwilligers hier. Ik ben zelf christen, maar ik werk hier niet om mensen te overtuigen.”

In het museum werken zo’n dertig vrijwilligers. “Als we over het museum of de wereld praten, ontstaan er soms ideeën waar de directie serieus naar luistert. Dat hier zoveel dialoog is, zowel onderling als met bezoekers, is heel inspirerend.”

Meer weten over het Luther Museum? Kijk op luthermuseum.nl.

 

Vorig artikelFrank Lammers en Eva Posthuma de Boer openen Volkscafé REVE aan de Linnaeuskade
Volgend artikelDag van de Bruine Kroeg start in Eik en Linde