Amsterdammers klagen geregeld over expats die geen Nederlands lijken te willen leren. De Ierse Ronan en zijn vriendin Becca doen juist hun best om de taal onder de knie te krijgen. Zelf spreekt hij trouwens liever van internationals dan expats. Het stel woont sinds twee jaar op Oostenburg-Noord. Ze voelen zich er thuis en Ronan draagt graag bij aan de verbinding tussen bewoners: hij organiseert spelletjesavonden en zit in een werkgroep die het buurtgevoel wil versterken.
Jannelies Poelstra | Foto Björn Martens
Op woensdagavond 18 maart is Ronan druk in de weer met tafels en stoelen als ik de buurtkamer binnenkom. Twee keer per maand organiseert hij hier de Board Game Club, voor buurtbewoners en andere liefhebbers. Als spelletjes als Catan, Pandemic, Carcassonne en Dixit op tafel liggen, druppelen de deelnemers binnen – een mix van jonge internationals en Nederlanders. Maar Ronan gaat eerst nog even stemmen voor de gemeenteraadsverkiezingen. “Lokale politiek heeft direct invloed op je leefomgeving. Ik ben naar debatten geweest en vind Amsterdamse politici toegankelijk en betrokken.”
Terug van het stemlokaal vertelt hij hoe hij en zijn vriendin hier terechtkwamen. “We wilden een paar jaar in het buitenland wonen. In Nederland bezochten we Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. We waren meteen enthousiast. Het helpt dat veel mensen Engels spreken en dat Ierland niet ver weg is. Toen onze huur thuis plotseling werd opgezegd, besloten we niet langer te wachten. We zochten werk en verhuisden. Een sprong in het diepe, maar een goede. We houden van het stadsleven: je kunt overal naartoe met de fiets, het openbaar vervoer of lopend en het is makkelijk om mensen te ontmoeten.”
Of het moeilijk is om Nederlands te leren? “Ik ken ook internationals die na jaren nog geen Nederlands spreken. Het helpt dat de meeste van mijn collega’s Nederlands zijn, dat werkt motiverend. Ik kan gesprekken volgen en zelf eenvoudige gesprekken voeren. Ik vind het leuk om Nederlandse tv te kijken, de buurtbladen te lezen en zoveel mogelijk Nederlands te praten.”
Met zijn Board Game Club en de bewonerswerkgroep hoopt Ronan meer buurtgenoten samen te brengen. “Oostenburg-Noord is een fijne, maar nieuwe wijk waar de sociale cohesie nog moet groeien. Ik weet zeker dat als meer bewoners samen activiteiten gaan organiseren, het helemaal goed komt met het buurtgevoel.”





