Soop-tuin | Vera Ameide
Na een sluiting van twee maanden is de Soop in de Nieuwe Kerkstraat op 5 september feestelijk heropend. De oorzaak van de sluiting was niet de vakantie, maar het pand had voor de toekomst noodzakelijke milieuvriendelijke aanpassingen nodig. De ramen kunnen nu in de winter, zelfs niet door het kleinste kiertje, koude lucht doorlaten. Ook de voorgevel van het huis is opnieuw gevoegd. Zo is het gemeentelijk monument weer als nieuw.
De meest in het oog lopende verandering is wel de geheel vernieuwde tuin. Die lijkt tweemaal zo groot geworden. Alle ongemakkelijke richeltjes en randjes, waar je makkelijk over kon struikelen, zijn verdwenen, net als het zwarte grind. Rondom de nieuwe bloemperken heeft de tuin een rustig ogende betegelde vloer gekregen. Wel moeten de vrijwilligers van de tuincommissie nog tussen de kiertjes van de tegels wat zand vegen en de gevallen bladeren van de mooie magnoliaboom weghalen. Deze grote oude boom staat nu in een perk tussen honderden nieuwe bloeiende plantjes.
Van de ongemakkelijke, vierkanten betonblokken is een verhoogd perk gemaakt. De betonblokken krijgen straks nog een kleurtje wanneer ijverige vrijwilligers het grijze beton zullen versieren met kleine mozaïeksteentjes. Verder zijn de saaie afvalbakken en het tuingereedschap in mooie houten kasten opgeborgen. Komt dat zien.
Gymnastiek | Vera Ameide
Vóór de laatste verbouwing van Sint Jacob werd door de gemeente Amsterdam al geregeld of gepromoot dat er één keer in de week gymles voor ouderen werd gegeven. De lessen begonnen toen met rondhollen door de gymruimten. Verder deden we wat gymnastiekoefeningen: door een bescheiden aantal apparaten aan de wand werd je uitgenodigd om iets moeilijks te doen, zoals ondersteboven hangen.
Op een raadselachtige manier zijn mijn benen, waarmee ik vroeger nonchalant op smalle paadjes langs ravijnen liep, veranderd in wat houterige stokjes. Hierdoor moet ik steeds letten op richeltjes en randjes waarover je zou kunnen vallen, zodat je misschien je neus bezeert of erger. Ik loop daarom nu voorzichtig door de buurt. Maar geen nood, hier vlak in de buurt, in een nu totaal veranderd Sint Jacob, doen ze er iets aan, namelijk gym voor ouderen. Ik mag natuurlijk geen reclame maken voor gym voor ouderen, maar als de lezers van dit blad straks veel mensen in de buurt zwierig door de straten zien lopen weten ze hoe het komt.
Gezamenlijk eten | Vera Ameide
Het Dr. Sarphatihuis zorgt niet alleen voor haar bewoners, maar speelt ook een maatschappelijke rol voor onze buurt. Tot onze verrassing had Angelie Weber de kok van het Sarphatihuis in september weten over te halen om voor de stadsdorpers een paar keer in de week een maaltijd te verzorgen. Daar werd dankbaar gebruik van gemaakt. Om vijf uur in de namiddag (wel erg vroeg) lieten we ons bord vol scheppen door de kok en konden we aanschuiven aan de gedekte tafeltjes. Eten met elkaar wordt als een gezellige activiteit gewaardeerd.






