Home Magazine 1018 Meer buurtgevoel dankzij Centrum Begroot

Meer buurtgevoel dankzij Centrum Begroot

0

Zoals elk jaar hebben de bewoners van stadsdeel Centrum (Oost) ook nu weer de uitnodiging ontvangen om in het kader van Centrum Begroot te stemmen op de in hun buurt ingediende projecten. Dit jaar stelt het stadsdeel voor dit doel € 460.000 beschikbaar. Tot en met 16 juli kan worden gestemd, waarna op 28 juli bekend wordt gemaakt welke projecten voor financiering in aanmerking komen.

Erik Hardeman | Foto’s Björn Martens

Vorig jaar kregen 51 plannenmakers geld via Centrum Begroot, maar, vroeg de redactie zich af, wat komt er van al die mooie voornemens terecht. Bij navraag op het stadhuis bleek dat die vraag nu nog niet goed kan worden beantwoord. De ervaring van eerdere jaren leert dat de meeste bekroonde plannen binnen een jaar worden uitgevoerd, maar dat het in sommige gevallen langer kan duren. Ook nu zit een deel nog in de voorbereidende fase vanwege bijvoorbeeld uitvoering in de zomermaanden. 1018 Magazine nam een kijkje bij twee projecten die wel al (deels) zijn uitgevoerd. In beide projecten was het bevorderen van de sociale cohesie in de buurt een belangrijke doelstelling.

‘Ik ben trots op mijn buurt’

Tussen het Funenpark en Basisschool Oostelijke Eilanden (BOE) ligt een kleine speelplaats met een aantal geveltuintjes die tot voor kort door niemand werden onderhouden, omdat onduidelijk was van wie ze waren. Centrum Begroot bracht directeur Karin Brandenburg van de BOE op een idee.

“Als bewoner deed ik elk jaar mee aan de stemronde van Centrum Begroot, maar vorig jaar dacht ik opeens: waarom dienen we als school eigenlijk zelf geen project in? We kunnen die geveltuintjes onder schooltijd heel goed door onze kinderen laten onderhouden. Zo kunnen we de omgeving niet alleen mooier maken, maar kunnen we door via bloeiende planten insecten te lokken de kinderen ook op een praktische manier kennis laten maken met een begrip als biodiversiteit. Maar daarvoor hebben we wel plantjes en tuinaarde nodig en ook wat gereedschap. Ik heb toen een begroting gemaakt van in totaal 3.000 euro. Dat leek me een redelijk bedrag om bij Centrum Begroot in te dienen.

De tuintjes liggen op de zon, dus we moesten er planten neerzetten die daartegen kunnen. Het leuke is dat we de kinderen zelf hebben laten uitzoeken welke planten bij zon gedijen, lavendel bijvoorbeeld en rozemarijn, en wat ze aan verzorging nodig hebben, en ook welke veel insecten aantrekken. Omdat het enige tijd duurde voordat we het geld kregen, konden we vorig jaar nog niet veel doen. De kinderen kwamen toen zelf met het idee: kunnen we dan intussen niet vast een bijenhotel gaan timmeren? Dat hebben vooral kinderen uit de Klusklas gedaan. Dat is een klas speciaal voor kinderen die willen leren door iets met hun handen te doen, en ze hebben een heel fraai bijenhotel gemaakt.

Ook hebben we snoeimessen gekocht om de vlinderstruiken te snoeien, want we wilden toch vast met iets beginnen. En één groep heeft in een stukje van de geveltuin nieuwe plantjes neergezet. Dat eigen stukje tuin blijven ze nu verder zelf verzorgen en schoonhouden en ze zorgen bijvoorbeeld ook dat er geen voetbal inkomt. De kinderen worden daarbij geholpen door een groepje betrokken ouders die als vrijwilliger met ze meewerken in hun stukje tuin. In feite is dat waar we met alle tuintjes naartoe willen, dat we het onderhoud en de verzorging zoveel mogelijk aan de kinderen en hun ouders overlaten, waardoor er in de buurt automatisch meer betrokkenheid ontstaat bij het mooi en leefbaar houden van de speeltuin. We hadden afgelopen jaar het schoolbrede thema: ‘Ik ben trots op mijn buurt’. Daar past dit project perfect in.”

Voor de buurt, door de buurt

Het was woensdag 28 mei een feestelijke dag voor de vaste bezoekers van Czaar 51. Het inloophuis aan de Czaar Peterstraat vierde die dag dat de ruimte dankzij Centrum Begroot opnieuw kon worden ingericht. Daarmee is ook het startsein gegeven voor een campagne om buurtbewoners meer bij de activiteiten te betrekken, vertelt coördinator Vanessa Longuet.

“Czaar 51 opende haar deuren in 1992 op initiatief van de stichting Oecumenische Kerk- en Buurtwerk (OKB) als laagdrempelige ontmoetingsplek voor buurtbewoners. Het uitgangspunt is hier ‘voor de buurt, door de buurt’. Ik ben als enige nog in dienst van OKB en functioneer als coördinator op afstand, maar de dagelijkse gang van zaken wordt helemaal verzorgd door vrijwilligers uit de buurt.

We hebben een mannen- en een vrouwencirkel waar de deelnemers elke week onder leiding van iemand van de Witte Boei doorpraten over dingen die hen bezighouden. Er is ook een groep oudere Surinaamse mannen die hier wekelijks spelletjes komen doen, en er is een aparte groep voor Marokkaanse vrouwen. Vrijwilligers Ad en Johan koken tweemaal in de week een buurtmaaltijd en er zijn ook twee koffiemomenten per week plus op vrijdagmiddag en -avond een open inloop.

We bieden geen praktische steun en informatie zoals Dock en het buurtteam dat doen in buurthuis de Witte Boei op Wittenburg, maar we hebben onlangs samen met het buurtteam wel een ‘Wegwijs-salon’ georganiseerd waar mensen konden langskomen met hun vragen. Iets in die sfeer willen we vaker gaan doen. Waar we ook naartoe willen is dat vrijwilligers als gastheer en gastvrouw gaan optreden zodat mensen hier op elk moment van de dag kunnen binnenlopen, want dat gebeurt nu nog niet. We bereiken nog te weinig mensen, maar ja, het was ook niet echt uitnodigend voor buurtbewoners om hier zomaar binnen te lopen.

Dat lag onder meer aan het feit dat de gordijnen vaak dicht waren, waardoor de buurt niet goed wist wat hier gebeurde. We hebben nu met het geld van Centrum Begroot moderne rolgordijnen aangeschaft, die we als het nodig is met één handgreep dicht kunnen doen, maar die meestal open staan, waardoor we voor de buurt veel zichtbaarder zijn geworden. Ook verder hebben we het interieur helemaal aangepakt. Dat was echt verouderd en ook heel donker. Nu is de ruimte licht en heeft een open uitstraling. We gaan daarom nu actief aan de gang met communicatie over wat hier allemaal mogelijk is. Dit is het moment om Czaar 51 voor de buurt op de kaart te zetten.”